Konferencja ’24

Program konferencji 23 Maja '24

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.

DNI O AUTOMATYZACJI
TESTOWANIA
+ 0
PRAKTYCZNE SZKOLENIA
DRUGIEGO DNIA
+ 0
MERYTORYCZNEJ WIEDZY
BEZ REKLAM
0 %

5% rabatu przy rejestracji grupowej (minimum 4 osoby) do 20 maja

09:00 – 09:45

„Shift-left – co to w ogóle jest i czy ma sens?”
Maciej Wyrodek, Displate

Shift-left to nie jest nowy termin, jest z nami od conajmniej 20 lat. W tym czasie mocno sie rozmył i… właściwie co on teraz znaczy? Robiąc research pod tą prezentację przekonałem się że dla każdego znaczy co innego. I jak tu rozmawiać jednym językiem? Prezentacja jest podróżą przez historię i bibliografię na temat Shift-Left. Jej celem jest skłonienie widowni do przemyślenia czy Shift-left jako termin ma wogóle sens i czy powino się go używać. Nie będziemy poruszać tematu czy shift-left jest dobrym podejściem oraz jak je wprowadzić – na ten temat powstało juz dużo opracowań.
Prezentacja pokryje tematy:
– Pokazać gdzie się zaczęła historia Shift-left,
– Jak temat ewoluował przez lata oraz jego połączenie z Agile i Devops,
– Przedstawienie głównej idei, która przyświeca Shift-left,
– Wyjaśnienie dlaczego termin jest niejasny i trudny w użyciu.

9:45 – 10:30

„Od Selenium do Playwrighta czyli 20 lat ewolucji w automatyzacji testów”
Arkadiusz Jelonek, eSky

W swoim wystąpieniu opowiem o ewolucji jaka nastąpiła przez ostatnie 20 lat wśród narzędzi do automatyzacji testów E2E aplikacji webowych w świecie JS/TS. Krótko przybliżę historię powstania oraz etapy rozwoju obecnie najpopularniejszych narzędzi na rynku takich jak Selenium, Webdriver.io, Nightwatch.js, Puppeteer, Test Cafe, Cypress czy Playwright, jak również pogrupuję oraz porównam je ze sobą. Pokażę wady i zalety każdego z nich, tak, aby każdy uczestnik potrafił wybrać odpowiednie narzędzie do automatyzacji pod swój własny projekt. Wszystko w dynamicznej konwencji merytoryczno-rozrywkowej, tak aby każdy wyniósł coś dla siebie i wyszedł zadowolony z prezentacji.

10:30 – 10:45

Przerwa

10:45 – 11:30

„Generacja testów automatycznych przez AI – przyszłość czy mrzonka?”
Sławomir Radzymiński, Ocado Technology

Zapraszam na niezwykłą podróż przez świat kreowany przez sztuczną inteligencję! 🤖 Czy to przyszłość branży czy jedynie mrzonka? Pozwól, że opowiem Ci o moich półrocznych eksperymentach z różnymi narzędziami do generowania kodu oraz studiach z zakresu sztucznej inteligencji. Czy AI zabierze nam pracę? Czy zwiększy naszą produktywność? Dla kogo narzędzia tego typu są zagrożeniem a dla kogo szansą? Co możemy wygenerować a co musimy napisać sami? Na wszystkie te pytania, oraz wiele innych poznacie odpowiedź na mojej prelekcji.

11:30 – 12:10

„AI Coding Assistant – który wybrać?”
Mateusz Błoch, VML

W dobie rosnącej popularności AI, narzędzia takie jak inteligenti asystenci kodowania stają się nieodłącznym elementem branży. W mojej prezentacji „AI Coding Assistant – który wybrać” przyjrzymy się bliżej tym rozwiązaniom w konteście testowania oprogramowania. Podczas prezentacji przedstawię różne aspekty Github Copilot, Tabnine i CodiumAI, aby pomóc Ci zrozumieć, które z nich najlepiej spełni Twoje potrzeby. Omówię, jak te narzędzia działają, jakie posiadają funkcję i jak bardzo mogą się przydać w pracy QA Engineera. Omówimy również potencjalne wyzwania i ograniczenia, które mogą napotkać użytkownicy tych narzędzi. Celem tej prezentacji jest pokazanie, jak mogą one pomóc w pracy QA i jak możemy wykorzystać te narzędzia w naszej codziennej pracy.

12:10 – 13:10

Panel dyskusyjny „Czy AI zmieni zawód testera?”
⦁ Michał Dobrzycki, Duco – Moderator
⦁ Radosław Smilgin, Testerzy.pl – Panelista
⦁ Sławomir Radzymiński, Ocado Technology – Panelista
⦁ Adrian Bala, EDU-SOFT – Panelista

Panel dyskusyjny skupi się na dynamicznych zmianach, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji w kontekście zawodu testera oprogramowania. Czy w miarę postępu technologii, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zaczną odgrywać kluczową rolę w procesie testowania? Jakie umiejętności będa cenione przez pracodawców za kilka lat? Czy testerzy oprogramowania powinni dostosować się do tych zmian?

13:10 – 14:00

Przerwa

14:00 – 14:45

„Praktyka automatyzacji w Cypress.IO – czyli lekki start w automatyzacji testów”
Krzysztof Kołodziejczyk, Testerzy.pl

W swoim wystąpieniu chcę wskazać elementy, o które należy zadbać w procesie automatyzacji oraz w jaki sposób możemy zaangażować w projekt testerów nieznających jeszcze zbyt dobrze języków programowania, ale posiadających szereg innych umiejętności, które z powodzeniem usprawnią proces budowy projektu.
Praca testera automatyzującego nie opiera się jednak jedynie na „klepaniu kodu”. Dużą część procesu automatyzacji zajmuje wymyślanie, a następnie projektowanie testów wraz z dostosowaniem danych testowych dla konkretnych skryptów testowych. Automatyczna kontrola jakości oprogramowania jest obecnie na topie pożądanych działań projektowych. Pojawia się jednak pytanie czy wszystkie osoby w zespole muszą potrafić kodować, czy mogą wspierać projekt w inny sposób? Na podstawie doświadczenia zebranego z projektów automatyzacji testów m.in.: w Testerzy.pl, ING czy Rossmann, gdzie zarówno pełniłem rolę testera piszącego testy, lidera zespołu projektowego, jak i audytora, postaram się pokazać na żywo m.in. jak zbudować szkielet projektu, który można w łatwy sposób rozszerzyć o wsparcie osób nietechnicznych. Podczas wystąpienia na żywo uruchomimy projekt automatyzacji w narzędziu Cypress, i zobaczymy jak proste może być przejście w świat technicznego testowania, z wykorzystaniem profesjonalnego narzędzia do pełnej automatyzacji testów. Prezentacja ma wskazać podczas sesji live codingu, jak podchodząc rozsądnie do wykonywanych zadań można w ciągu zaledwie „długiej przerwy na kawę” przygotować pierwsze klasy PAGE OBJECT, jak i wdrożyć stabilne testy, niezależne od siebie na wielu środowiskach.

14:45 – 15:30

„Puppeteer vs Selenium vs Playwright vs Cypress – porównanie szybkości oraz zużycia zasobów najpopularniejszych narzędzi do testów UI.”
Tomasz Klepacki, Jit Team

Szybkość wykonywania testów interfejsu użytkownika jest kluczowym czynnikiem w procesie testowania oprogramowania, ponieważ pozwalają na szybkie otrzymywanie informacji zwrotnej odnośnie poprawności kodu. Istotną cechą narzędzi do wykonywania testów UI powinno być również, niskie zużycie zasobów, które umożliwia łatwiejsze skalowanie testów w kontekście paralelizacji. Podczas prezentacji skupie się na analizie porównaniu czterech popularnych narzędzi do testów interfejsu użytkownika (UI): Puppeteer, Selenium, Playwright i Cypress w kontekście szybkości, jakie każde z nich wykonuje testy oraz zasobów (takich jak pamięć, procesor czy inne zasoby systemowe) zużywanych podczas ich działania.”

15:30 – 15:40

Przerwa

15:40 – 16:25

„Optymalizacja Automatyzacji testów na platformie Android i iOS. Zalety wykorzystania plugina autorskiego dla Appium 2.0”
Maciej Mrowiński, TestArmy Group S.A. / testuj.pl

W trakcie prezentacji skupię się na innowacjach w Appium 2.0 oraz wyzwaniach związanych z automatyzacją na platformach Android i iOS. Omówię korzyści płynące z posiadania własnego pluginu, skupiając się na jego projektowaniu i implementacji. Najważniejszym punktem prezentacji będzie live coding, podczas którego na żywo napiszemy prosty plugin do Appium 2.0, oraz pokażę, jak wykorzystać ten plugin do przeprowadzenia prostych testów na iOS i Android. Warto podkreślić, że ten konkretny plugin będzie jedynie demonstracją i wskazówką, jak samodzielnie stworzyć dedykowane rozwiązanie dla własnych potrzeb, umożliwiając uczestnikom zdobycie wiedzy i umiejętności do samodzielnego dostosowania tego podejścia do własnych projektów.

16:25 – 17:10

Wszędzie mówi się o narzędziach do testów wydajnościowych takich jak: JMeter, K6, Locust, Gatling, a jeżeli tworzysz swoje testy automatyczne w języku C# to czy nie chciałbyś poznać narzędzia, które pozwoli Ci na tworzenie testów wydajnościowych z jego wykorzystaniem? Jeżeli odpowiedziałeś na pytanie stanowczo „TAK”, to jest to prelekcja idealna dla Ciebie! Bo na niej zostanie przedstawiony NBomber – narzędzie które pozwala na pisanie testów wydajnościowych.
 

17:10 – 17:20

Zakończenie konferencji

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

***
Wszystkie  projekty i publikowane  na stronie  treści są  własnością spółki i podlegają ochronione
zgodnie z przepisami  prawa autorskiego.  Przywłaszczenie  sobie  praw  autorskich,  kopiowanie,
powielanie oraz wykorzystywanie całości lub elementów w celach czerpania korzyści majątkowych
bez zgody autora jest zabronione.