konferencja

Program konferencji 26 Maja

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.

+ 0
DNI O AUTOMATYZACJI
TESTOWANIA
+ 0
PRAKTYCZNE SZKOLENIA
DRUGIEGO DNIA
0 %
MERYTORYCZNEJ WIEDZY
BEZ REKLAM

10% rabatu przy rejestracji grupowej

09:00 – 09:20

„Praktyka automatyzacji”
Wykład otwierający
Radosław Smilgin, Testerzy.pl

Automatyczna kontrola jakości oprogramowania jest obecnie w topie pożądanych działań projektowych. Można uznać, że w większości to właśnie zespoły testerskie są odpowiedzialne za dobór właściwego narzędzia, wdrożenie i utrzymanie automatyzacji w organizacji. Podczas prezentacji skupię się na analizie obecnej sytuacji projektów automatyzacji i roli testerów w tym procesie. Bazuję na dostępnych źródłach, własnych obserwacjach, rozmowach z ekspertami oraz na wynikach ankiety przeprowadzonej na testerzy.pl

Najważniejsze tematy:

– proces i projekt automatyzacji jest skrajnie trudny (analizując failure rate)
– czynności w automatyzacji nie są tak trudna jak się większości wydaje
– automatyzacja może być tańsza
– automatyzacja może dostarczać jeszcze większą wartość.

9:20 – 10:05

„Automatyzacja – trudne początki. Na jakie problemy może natknąć się zespół, który zaczyna pisać testy automatyczne?”
Ewa Marchewka, Nokia

Co może pójść nie tak, kiedy zespół testerski rozpoczyna przygodę z automatyzacją? Przecież wszyscy wiedzą, że automatyzując testy oszczędzamy czas i uwalniamy inżynierów od konieczności wykonywania ręcznie wciąż tych samych procedur! Niestety bardzo często podczas podejmowania decyzji o „przesiadaniu się na automaty” kierujący zespołami (jak i same zespoły) nie biorą pod uwagę kilku kluczowych aspektów. W mojej prezentacji chciałabym poruszyć właśnie te kwestie – pułapki związane z ROI, wpływem środowiska testowego, brakiem unifikacji oraz tak zwanym czynnikiem ludzkim.

10:05 – 10:50

„Fuzzing 101 czyli jak zacząć automatyczne testy bezpieczeństwa będąc testerem”
Kamil Frankowicz

Ludzie od bezpieczeństwa, programiści i testerzy (mimo wszystko!) grają do jednej bramki. Często korzystają też z bardzo podobnych lub takich samych narzędzi i podejść do rozwiązywania codziennych problemów z wytworzonym kodem. W tej prezentacji zostanie przedstawiony proces automatyzacji testów bezpieczeństwa lub logiki biznesowej za pomocą techniki fuzzingu. Dodatkowo uczestnicy poznają najskuteczniejsze metody zwiększania pokrycia kodu, budowania korpusów testowych oraz „łapania” błędów, przetestowane w boju na kilkudziesięciu popularnych projektach open source.

10:50 – 11:00

Przerwa

11:00 – 11:45

„Case study wdrożenie automatyzacji w organizację”
Natalia Pawlak, Next Technology

Automatyzacja testów jest coraz częściej obecna w projektach informatycznych, ale co zrobić jeśli dopiero chcemy wdrożyć pisanie testów automatycznych do naszej organizacji? Jak wybrać narzedzia, czy warto wprowadzać projekt pilotażowy? A może warto postawić na współpracę z programistami? A co z przypadkiem kiedy nie mamy umiejętności w zespole testerskim? Opowiem Wam o naszej przygodzie jak zaczynaliśmy automatyzacje w naszych projektach.

11:45 – 12:35

„Tester manualny to za mało?”
Maciej Kusz

Czy pozostanie tylko testerem manualnym w dzisiejszych czasach wystarczy? A może można się przygotować na zachodzące zmiany w podejściu do testowania i przy okazji już dziś stać się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy?

12:35 – 13:05

„Playwright + C# – czy może być alternatywą dla Selenium WebDriver?”
Michał Ślęzak, Sii Poland

W świecie automatyzacji testów UI zdominowanym głównie przez Selenium WebDriver, od dłuższego czasu pojawia się ciekawe narzędzia, które mogą być alternatywą dla Selenium – Cypress, Playwright, czy Puppeteer. W tej prezentacji będę chciał pokazać użycie Playwrighta wraz z C#. Jest to połączenie mniej popularne, a również wspierane przez Microsoft.

13:05 – 13:45

Przerwa

13:45 – 14:25

„Porównanie cypress i playwright z perspektywy ograniczeń obu frameworków”
Maciej Wyrodek, Displate

Historia frameworków Javascrpt do Testów End to End jest długa i kręta przez lata dominował protactor ale z czasem powód jego istnienia zniknął i wraz z nim framework powoli popada w zapomnienie.  Obecnie prym wiedzie Cypress.io który wyrósł praktyczne znikąd i w ciągu ostatnich 4-5 lat zdominował rynek. Ale dwa lata temu równie niespodziewanie wyrosła mu konkurencja — Playwright. Która tez ma za sobą ciekawą historię, bo kto by sie spodziewał, że twórcy Puppeteer pod szyldem Mircrosoftu wydadzą nowy framework?Oba narzędzia bazują na innej filozofii, i mimo że robią w teorii to samo to mają drastycznie inne ograniczenia. Które powodują, że w nadają się do innych sytuacji. I tym ograniczeniom się przyjrzymy, poczynając od samych idei i celów obu frameworków po bardziej przyziemne ograniczenia w projektowaniu testów. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli lepiej wybrać które narzędzie jest dla nas.

14:25 – 15:15

„Cypress w praktyce – przegląd najistotniejszych możliwości” LIVE CODING
Adam Stasiak, Preset

Prezentacja prowadzona w formacie kodowania na żywo zawiera podsumowanie najczęstszych wyzwań przed jakimi stają twórcy testów oraz ich rozwiązania przy użyciu narzędzia Cypress. W czasie jej trwania zostaną poruszone tematy takie jak: asercje na elementach, asercje na odpowiedziach z serwera, kontrolowanie odpowiedzi z serwera, testowanie snapshotów, elementów iframe oraz podstawy konfiguracji Cypress pod kątem uruchomienia testów w środowisku CI/CD.

15:15 – 15:25

Przerwa

15:25 – 16:10

„Rozwiązania i biblioteki raportowe – Selenium Testy Automatyczne”
Tomasz Stelmach

Na spotkaniu przedstawię biblioteki i rozwiązania raportowe, dedykowane do testów automatycznych.
Przedstawię popularne rozwiązania raportowe takie jak: Extent Reports, Allure, HTML Publisher, TestNG Reporting Tool, czy Maven Surefire Plugin. Oprócz standardowych rozwiązań przedstawię również oprogramowanie Grafana, które z sukcesem możemy wykorzystać do raportowania oraz monitorowania przebiegu testów i jakości kodu.

16:10 – 16:55

Jak zautomatyzować i nie zwariować
Grzegorz Witek, Backbase

Historia pewnego projektu, który łączy kilka aplikacji w jedno większe rozwiązanie. Gdzie najważniejsza jest integracja oraz działanie całości, a nie pojedynczych komponentów. Gdzie czas i jakość są bardzo ważne, a każdy błąd wraca. Opowiem jak wdrażana była automatyzacja w jednym projekcie i nie będzie to historia o pisaniu testów automatycznych. Będzie to raczej historia o szukaniu i wdrażaniu rozwiązań, aby dostarczyć projekt na czas i w jak najlepszej formie. Opowiem o próbie wypracowania wspólnego rozwiązania dla aplikacji webowej i mobilnych. O błędach jakie zostały popełnione i pomysłach jakie nie zostały wdrożone, oraz o tym co się w końcu udało. O tym dlaczego piramida testów jest dobra, oraz dlaczego jest zła. Nie będzie to samo teoretyzowanie.

16:55 – 17:00

Zakończenie konferencji

Eksperci edycja '22

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

***
Wszystkie  projekty i publikowane  na stronie  treści są  własnością spółki i podlegają ochronione
zgodnie z przepisami  prawa autorskiego.  Przywłaszczenie  sobie  praw  autorskich,  kopiowanie,
powielanie oraz wykorzystywanie całości lub elementów w celach czerpania korzyści majątkowych
bez zgody autora jest zabronione.