Edycja 2023

Program konferencji 25 Maja

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.

DNI O AUTOMATYZACJI
TESTOWANIA
+ 0
PRAKTYCZNE SZKOLENIA
DRUGIEGO DNIA
+ 0
MERYTORYCZNEJ WIEDZY
BEZ REKLAM
0 %

09:00 – 09:55

„Jakie jest najlepsze narzędzie do automatyzacji testów?”
Wykład otwierający
Jan Sabak, AmberTeam Testing

Najlepszą odpowiedzią na powyższe pytanie jest „to zależy”. W moim wystąpieniu pokażę od czego zależy jakie narzędzie jest najlepsze do automatyzacji testów w konkretnym projekcie. Dam też przykłady narzędzi spełniające te kryteria. Uczestnicy dowiedzą się jak przeprowadzić analizę otoczenia w którym prowadzona jest automatyzacja testów, tak żeby wybrać dla siebie odpowiednie narzędzie.

9:55 – 10:45

„Jak automaty na produkcji popsuły humor całemu działowi IT”
Maciej Wyrodek, Displate

Okres od Blackfriday do świąt bożego narodzenia to dla wielu firm E-commerce to tak zwany high season. Najważniejszy okres roku – niektóre firmy w tym czasie potrafią uzyskać wyniki lepszy niż za cały rok. Dlatego prawie każda firma e-commerce sie do tego przygotowuje – od testów wydajnościowych, poprzez wzmocnienia monitoringu, koordynację z marketingiem czy zamrożenie kodu odpowiednio wcześniej oraz zakaz zmian. Dział Quality intensywnie w tym uczestniczy. W ramach tego case study przyjrzymy się pomysłowi który mieliśmy: Wykorzystanie testów automatycznych end to end do monitoringu produkcji.

Przyjrzymy się skąd idea sie wzięła i jaki problem próbowała rozwiązać. Jak była planowana oraz wdrażana. Co zadziałało. I jakim cudem w ostatni dzień przed code freezem testy stały sie największym bottleneckiem w i problemem wszystkich zespołów developerskich. Key TakeAway. Czy testy automatyczne jako monitoring mają wartość? Jak dobrze zaplanować ich wdrożenie. Czego unikać. Czy są lepsze alternatywy

10:45 – 11:00

Przerwa

11:00 – 11:45

„Praktyka automatyzacji” – płynne przejście do automatyzacji testów na przykładzie projektu Edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzia Cypress.IO”
Krzysztof Kołodziejczyk, Testerzy.pl

W swoim wystąpieniu chcę wskazać elementy, o które należy zadbać w procesie automatyzacji oraz pokazać, że zaangażowanie testerów nie-automatyków w projekcie automatyzacji może z powodzeniem usprawnić proces budowy projektu, dzięki wykorzystaniu ich pozostałych umiejętności. W trakcie warsztatu przedstawię, jak w prosty sposób, z wykorzystaniem narzędzia Cypress.IO, tester manualny może rozpocząć swoją ścieżkę w automatyzacji testów.
Tym samym wskażę nowatorskie rozwiązanie, jakim może okazać się wykreowanie roli testera wspierającego automatyzację.
Praca testera automatyzującego nie opiera się bowiem jedynie na „klepaniu kodu”. Dużą część procesu automatyzacji zajmuje wymyślanie, a następnie projektowanie testów wraz z dostosowaniem danych testowych dla konkretnych skryptów testowych.
Spora część osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo przydaje się doświadczenie w testowaniu manualnym i znajomość technik wspomagających testowanie.

W związku z tym w/w obowiązki automatyka są częściowo oddzielone od warstwy „kodowej” projektu i z powodzeniem mogą być realizowane przez osobę nie znającą żadnego języka programowania. Często realizacja tych zadań jest początkiem drogi ku pełnej automatyzacji.
Case study zostanie przeprowadzone na przykładzie projektu Edukacyjnego automatyzacji testów w narzędziu Cypress, stworzonego przez Testerzy.pl.

11:45 – 12:35

„Sorry Cypress jako alternatywa do równoległego wykonywania testów dla Cypress Dashboard”
Tomasz Klepacki, Jit Team

Cypress.IO to jeden z najszerzej rozpowszechnionych i masowo przyjętych przez testerów i programistów frameworków do testowania E2E. Niestety, wiele zespołów programistycznych wciąż zmaga się z optymalizacją procesów Continuous Integration, w których testy UI są wykonywane właśnie za pomocą Cypress’a. Aby uniknąć dodatkowych kosztów (Cypress Dashboard), próbują zaimplementować własne, niestandardowe rozwiązania zapewniające mechanizm równoległego wykonywania testów na wielu maszynach.
Odpowiedzią na te zmagania może być użycie-open sourceowej biblioteki Sorry Cypress, która stanowi darmową alternatywę dla Cypress Dashboard, usuwającą ograniczenia w paralelizacji testów.
W trakcie prelekcji przedstawię funkcjonalności, jakie oferuje Sorry Cypress oraz zaprezentuję na żywo, w jaki sposób postawić własną infrastrukturę Sorry Cypress na platformie chmurowej Heroku.

12:35 – 13:25

„Integracja testów Cypress z narzędziem do zarządzania przypadkami testowymi”
Adam Stasiak

Prelekcja stanowi praktyczny przykład integracji testów napisanych w Cypress z zewnętrznym narzędziem do zarządzania testów. Podczas prezentacji omówione zostaną możliwe podejścia oraz zalety i wady z nich wynikające. Uczestnicy nauczą się jak korzystać z filtrowania testów w Cypress tak aby zoptymalizować liczbę wykonywanych przypadków testowych.

13:25 – 14:00

Przerwa

14:00 – 14:45

„Ja mówię Playwright, Ty mówisz Cypress czyli kto wygra wojnę o jakość w 2023 roku?”
Arkadiusz Jelonek, Code & Pepper

Playwright to obecnie jedna z najbardziej perspektywicznych technologii do automatyzacji testów E2E warstwy użytkownika aplikacji webowych w świecie JS/TS. Czy wejdzie on z drzwiami do domu polskich bojowników o jakość? Czy wygra on bitwę z bardziej doświadczonym rywalem jakim jest Cypress? Podczas wystąpienia porównam oba narzędzia, pokaże wady i zalety każdego z nich oraz postaram się przekazać to w taki sposób, żeby zarówno mniej doświadczeni testerzy jak i Ci bardziej zaawansowani mogli zrozumieć przedstawiany temat. Opowiem również o nowościach w Playwrightcie jakie przyniosły nam ostatnie wersje oraz porównam je do featurów dostarczanych przez Cypressa. See you soon!

14:45 – 15:30

„Inversion of control i dependency injection w testach rest api”
Bartosz Kita, AkademiaQA.pl

Podczas wykładu pokażę jak napisać testy w Javie + RestAssured do REST API a następnie pokażę jak wprowadzić i używać IoC i DI.

15:30 – 16:15

„Wstęp do automatyzacji aplikacji mobilnych. Appium 2.0 – konfiguracja, nowe funkcjonalności, pierwsze testy”
Maciej Mrowiński, Testuj.pl / TestArmy

W czasie prelekcji pokazane będzie jak przeprowadzić podstawowe testy aplikacji mobilnych z wykorzystaniem Appium 2.0 + Python.
– Pokazana zostanie instalacja i konfiguracja Appium.
– Omówione zostaną nowe funkcjonalności Appium 2.0.
– Podstawy Appium Inspector
– Zbudowanie pierwszego testu aplikacji mobilnej.

16:15 – 16:25

Przerwa

16:25 – 17:10

„Wzorzec driver w automatyzacji testów – implementacja i ewolucja z przykładami w języku C#”
Grzegorz Gałęzowski, Motorola Solutions

Wiele lat temu szukałem sposobu żeby pisać utrzymywalne testy automatyczne w sposób, który umożliwiłby mi wyrażanie w scenariuszu mojej testu intencji przy jednoczesnym ukryciu detali implementacyjnych. Z pomocą przyszedł mi wzorzec driver. Pochodzi on ze społeczności związanej z narzędziem SpecFlow, jednak ja odkryłem go częściowo niezależnie i znalazłem dla niego zastosowanie prawie wszędzie, gdzie potrzebowałem napisać test pokrywający coś więcej niż pojedynczą klasę. Przy jego pomocy automatyzowałem testy systemowe, integracyjne, czy też testy logiki pojedynczego procesu. Przydał mi się w różnego rodzaju aplikacjach, od narzędzi uruchamianych z linii poleceń, przez GUIowe apki desktopowe po usługi webowe. Używałem go zarówno w Javie jak i C#, przez wiele lat. W tym czasie wyrobiłem sobie pewne praktyki związane z implementacją i rozwojem moich driverów. Podczas prezentacji pokażę i omówię konkretny przykład w kodzie, który będzie ilustrował ewolucję drivera w obliczu zwiększającej się złożoności testowanego kodu.

17:10 – 17:55

„Automatyzacja testów wizualnych – dlaczego warto i jak to zrobić”
Mateusz Błoch, Wunderman Thompson Technology

Aplikacje internetowe bez testów wizualnych? Ryzykowna sprawa. Podczas swojej prezentacji wytłumaczę, dlaczego są one ważne i zaprezentuję narzędzie Percy, które mocno ułatwi tę pracę. Percy działa w modelu SaaS (Software as a Service) i pozwala na zrobienie ponad miliona zrzutów ekranu na miesiąc. Narzędzie to doskonale wpasowuje się w podejście Shift Left, w którym testowanie wykonywane jest na jak najwcześniejszym etapie wytwarzania oprogramowania. W drugiej części prezentacji przejdziemy do praktyki. Napiszemy kilka prostych testów oraz sprawdzimy czy ten proces jest faktycznie taki łatwy. Następnie zweryfikujemy stabilność naszych testów. Nie obejdzie się bez przejrzenia raportów. Szybkie znajdowanie różnic? Wychwytywanie błędów po aktualizacji aplikacji? Pokażę jak robić to dobrze.

17:55 – 18:00

Zakończenie konferencji

Eksperci edycja 2023

Maciej Wyrodek AT w praktyce

Maciej Wyrodek
Displate

Tomasz Klepacki
Jit Team

Bartosz Kita
AkademiaQA.pl

Dawid Pacia
Taskrabbit

Krzysztof Kołodziejczyk Testerzy.pl

Jan Sabak Akademia Testowania

Jan Sabak
AmberTeam Testing

Maciej Mrowiński
testuj.pl/ TestArmy

Grzegorz Gałęzowski
Motorola Solutions

Matuesz Błoch
Wunderman Thompson Technology

Arkadiusz Jelonek
Code & Pepper

Warsztaty edycja 2023

Warsztat I

"Testowanie UI z wykorzystaniem Selenium + Python"

Dawid Pacia

QA Engineering Manager w DocPlanner. 1/3 QA, 1/3 Python, 1/3 Lead. Technomaniak śledzący wszystkie najnowsze technologie (i samodzielnie je wdrażający).

Czas trwania:
godzina  9:00-16:00
Data: 26.05.2023 r. (online)

Wymagania techniczne:
– Podstawowa znajomość Pythona

Przed szkoleniem należy zainstalować :
– Python: co najmniej 3.5
– Pycharm CE

opis

W ramach szkolenia zbudujemy MVP środowiska do testów automatycznych wraz z implementacją scenariuszy testowych oraz zastosowaniem odpowiednich wzorców projektowych.

Celem nadrzędnym będzie uzyskanie szkieletu frameworka spełniającego najistotniejsze wymagania - stabilność, czytelność oraz łatwość utrzymania.

Program szkolenia:

Warsztat II
"Cypress - od Testera Automatyzującego do TestOpsa"

AdAM sTASIAK

Czas trwania:
godzina  09:00-16:00
Data: 26.05.2023 r. (online)

Wymagania techniczne:
– Warsztat jest przeznaczony dla osób posiadających doświadczenie związane z Cypress.
– Wymagane skonfigurowane konto github na komputerze, na którym uczestnicy będą pracować w czasie warsztatu

Podstawowa wiedza z Dockera i CI nie jest wymagana. 

W ramach warsztatu uczestnicy będą korzystać z Dockera i Jenkinsa. Zaleca się żeby osoby miały już zainstalowany Docker Desktop i Cypress w wersji 12+.

opis

Świat metodyki Agile wymaga od specjalistów IT bycia multidyscyplinarnymi i zawsze przygotowanymi na zmiany. W ramach szkolenia nauczysz się jak rozwiązywać techniczne zadania począwszy od zbudowania infrastruktury testowej po automatyzację testowania w Cypress i raportowanie wyników testów. Przygotowane ćwiczenia i przykłady opierać się będą o Docker i Jenkins tak by opanować ich wykorzystanie w codziennej pracy związanej z automatyzacją testów.

Program szkolenia:

Warsztat III
"Jak wytłumaczyć zespołowi co testują automaty, czyli podstawy Mapowania Testów Automatycznych"

Maciej Wyrodek

QA Lead z 10-letnim doświadczeniem w branży. Swoją przygodę zaczął od Testowania i automatyzacji obecnie pomaga innym jako consultant i mentor.

Czas trwania:
godzina  9:00-16:00
Data: 26.05.2023 r. (online)

Wymagania techniczne:

  • Zainstalowany Cypress 

  • Pobrane Repo – link zostanie dostarczony mailowo przed warsztatem.

opis

Chyba wszyscy znamy ten problem: gdy developerzy i Managerowi pytają nas:
Co robią nasze testy automatyczne? Ale jaki procent aplikacji pokrywają? Jaką nam dostarczaj wartość? OK a jak mogę wiedzieć co nie jest pokryte?
I to nie są łatwe pytania! Intucyjne dobrze to wiemy - bo przecież piszemy te testy. Ale jak te informacje przedstawić reszcie zespołu.

W ramach szkolenia dowiesz się:
- Jak myśleć o automatyzacji testów z kwestii celów, priorytetów.
-Jak mierzyć pokrycie testów inaczej niż przez code coverage.
-Następnie w ramach ćwiczeń praktycznych będziemy organizować testy w Cypress.Io.
Uwaga w ramach warsztaty nie będziemy pracować z narzędziami do zarządzania Test Casesami.

Program szkolenia:

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

***
Wszystkie  projekty i publikowane  na stronie  treści są  własnością spółki i podlegają ochronione
zgodnie z przepisami  prawa autorskiego.  Przywłaszczenie  sobie  praw  autorskich,  kopiowanie,
powielanie oraz wykorzystywanie całości lub elementów w celach czerpania korzyści majątkowych
bez zgody autora jest zabronione.