Program konferencji 26 Maja
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.
TESTOWANIA
DRUGIEGO DNIA
BEZ REKLAM
09:00 – 09:20
„Praktyka automatyzacji”
Wykład otwierający
Radosław Smilgin, Testerzy.pl
Automatyczna kontrola jakości oprogramowania jest obecnie w topie pożądanych działań projektowych. Można uznać, że w większości to właśnie zespoły testerskie są odpowiedzialne za dobór właściwego narzędzia, wdrożenie i utrzymanie automatyzacji w organizacji. Podczas prezentacji skupię się na analizie obecnej sytuacji projektów automatyzacji i roli testerów w tym procesie. Bazuję na dostępnych źródłach, własnych obserwacjach, rozmowach z ekspertami oraz na wynikach ankiety przeprowadzonej na testerzy.pl
Najważniejsze tematy:
– proces i projekt automatyzacji jest skrajnie trudny (analizując failure rate)
– czynności w automatyzacji nie są tak trudna jak się większości wydaje
– automatyzacja może być tańsza
– automatyzacja może dostarczać jeszcze większą wartość.
9:20 – 10:05
„Automatyzacja – trudne początki. Na jakie problemy może natknąć się zespół, który zaczyna pisać testy automatyczne?”
Ewa Marchewka, Nokia
Co może pójść nie tak, kiedy zespół testerski rozpoczyna przygodę z automatyzacją? Przecież wszyscy wiedzą, że automatyzując testy oszczędzamy czas i uwalniamy inżynierów od konieczności wykonywania ręcznie wciąż tych samych procedur! Niestety bardzo często podczas podejmowania decyzji o „przesiadaniu się na automaty” kierujący zespołami (jak i same zespoły) nie biorą pod uwagę kilku kluczowych aspektów. W mojej prezentacji chciałabym poruszyć właśnie te kwestie – pułapki związane z ROI, wpływem środowiska testowego, brakiem unifikacji oraz tak zwanym czynnikiem ludzkim.
10:05 – 10:50
„Fuzzing 101 czyli jak zacząć automatyczne testy bezpieczeństwa będąc testerem”
Kamil Frankowicz
Ludzie od bezpieczeństwa, programiści i testerzy (mimo wszystko!) grają do jednej bramki. Często korzystają też z bardzo podobnych lub takich samych narzędzi i podejść do rozwiązywania codziennych problemów z wytworzonym kodem. W tej prezentacji zostanie przedstawiony proces automatyzacji testów bezpieczeństwa lub logiki biznesowej za pomocą techniki fuzzingu. Dodatkowo uczestnicy poznają najskuteczniejsze metody zwiększania pokrycia kodu, budowania korpusów testowych oraz „łapania” błędów, przetestowane w boju na kilkudziesięciu popularnych projektach open source.
10:50 – 11:00
Przerwa
11:00 – 11:45
„Case study wdrożenie automatyzacji w organizację”
Natalia Pawlak, Next Technology
Automatyzacja testów jest coraz częściej obecna w projektach informatycznych, ale co zrobić jeśli dopiero chcemy wdrożyć pisanie testów automatycznych do naszej organizacji? Jak wybrać narzedzia, czy warto wprowadzać projekt pilotażowy? A może warto postawić na współpracę z programistami? A co z przypadkiem kiedy nie mamy umiejętności w zespole testerskim? Opowiem Wam o naszej przygodzie jak zaczynaliśmy automatyzacje w naszych projektach.
11:45 – 12:35
„Tester manualny to za mało?”
Maciej Kusz
Czy pozostanie tylko testerem manualnym w dzisiejszych czasach wystarczy? A może można się przygotować na zachodzące zmiany w podejściu do testowania i przy okazji już dziś stać się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy?
12:35 – 13:05
„Playwright + C# – czy może być alternatywą dla Selenium WebDriver?”
Michał Ślęzak, Sii Poland
W świecie automatyzacji testów UI zdominowanym głównie przez Selenium WebDriver, od dłuższego czasu pojawia się ciekawe narzędzia, które mogą być alternatywą dla Selenium – Cypress, Playwright, czy Puppeteer. W tej prezentacji będę chciał pokazać użycie Playwrighta wraz z C#. Jest to połączenie mniej popularne, a również wspierane przez Microsoft.
13:05 – 13:45
Przerwa
13:45 – 14:25
„Porównanie cypress i playwright z perspektywy ograniczeń obu frameworków”
Maciej Wyrodek, Displate
Historia frameworków Javascrpt do Testów End to End jest długa i kręta przez lata dominował protactor ale z czasem powód jego istnienia zniknął i wraz z nim framework powoli popada w zapomnienie. Obecnie prym wiedzie Cypress.io który wyrósł praktyczne znikąd i w ciągu ostatnich 4-5 lat zdominował rynek. Ale dwa lata temu równie niespodziewanie wyrosła mu konkurencja — Playwright. Która tez ma za sobą ciekawą historię, bo kto by sie spodziewał, że twórcy Puppeteer pod szyldem Mircrosoftu wydadzą nowy framework?Oba narzędzia bazują na innej filozofii, i mimo że robią w teorii to samo to mają drastycznie inne ograniczenia. Które powodują, że w nadają się do innych sytuacji. I tym ograniczeniom się przyjrzymy, poczynając od samych idei i celów obu frameworków po bardziej przyziemne ograniczenia w projektowaniu testów. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli lepiej wybrać które narzędzie jest dla nas.
14:25 – 15:15
„Cypress w praktyce – przegląd najistotniejszych możliwości” LIVE CODING
Adam Stasiak, Preset
Prezentacja prowadzona w formacie kodowania na żywo zawiera podsumowanie najczęstszych wyzwań przed jakimi stają twórcy testów oraz ich rozwiązania przy użyciu narzędzia Cypress. W czasie jej trwania zostaną poruszone tematy takie jak: asercje na elementach, asercje na odpowiedziach z serwera, kontrolowanie odpowiedzi z serwera, testowanie snapshotów, elementów iframe oraz podstawy konfiguracji Cypress pod kątem uruchomienia testów w środowisku CI/CD.
15:15 – 15:25
Przerwa
15:25 – 16:10
„Rozwiązania i biblioteki raportowe – Selenium Testy Automatyczne”
Tomasz Stelmach
Na spotkaniu przedstawię biblioteki i rozwiązania raportowe, dedykowane do testów automatycznych.
Przedstawię popularne rozwiązania raportowe takie jak: Extent Reports, Allure, HTML Publisher, TestNG Reporting Tool, czy Maven Surefire Plugin. Oprócz standardowych rozwiązań przedstawię również oprogramowanie Grafana, które z sukcesem możemy wykorzystać do raportowania oraz monitorowania przebiegu testów i jakości kodu.
16:10 – 16:55
Jak zautomatyzować i nie zwariować
Grzegorz Witek, Backbase
Historia pewnego projektu, który łączy kilka aplikacji w jedno większe rozwiązanie. Gdzie najważniejsza jest integracja oraz działanie całości, a nie pojedynczych komponentów. Gdzie czas i jakość są bardzo ważne, a każdy błąd wraca. Opowiem jak wdrażana była automatyzacja w jednym projekcie i nie będzie to historia o pisaniu testów automatycznych. Będzie to raczej historia o szukaniu i wdrażaniu rozwiązań, aby dostarczyć projekt na czas i w jak najlepszej formie. Opowiem o próbie wypracowania wspólnego rozwiązania dla aplikacji webowej i mobilnych. O błędach jakie zostały popełnione i pomysłach jakie nie zostały wdrożone, oraz o tym co się w końcu udało. O tym dlaczego piramida testów jest dobra, oraz dlaczego jest zła. Nie będzie to samo teoretyzowanie.
16:55 – 17:00
Zakończenie konferencji
Eksperci edycja '22
Warsztaty '22
Warsztat I
Porozmawiajmy z serwerem. Kluczowe aspekty i różnice między testami SOAP vs REST vs GraphQL przy użyciu Postman
QA Engineering Manager w DocPlanner. 1/3 QA, 1/3 Python, 1/3 Lead. Technomaniak śledzący wszystkie najnowsze technologie (i samodzielnie je wdrażający). Fan podejścia Agile do zarządzania projektami i produktami.
Czas trwania:
godzina 9:00-16:00
Data: 27.05.2022 r. (online)
Wymagania techniczne:
– PyCharm
– Python 3.10
– mile widziany podstawy Pythona
Program szkolenia:
- Poznasz najważniejsze różnice (i podobieństwa) między różnymi komunikacjami API
- Zdobędziesz praktyczne doświadczenie, jak budować dobre testy automatyczne dla SOAP/REST/GraphQL
- Zrozumiesz, jak sprytnie zarządzać testem dla produktu posiadającego wiele interfejsów API
opis
Z biegiem lat pojawia się coraz więcej sposobów komunikacji klient-serwer. Niektóre z nich znikają organicznie, gdy inne są powszechnie adoptowane. Co ważniejsze, niektóre z nich są używane jednocześnie w jednej firmie lub w jednym produkcie. To również zmusza nas do ich zrozumienia (i kluczowych różnic), zamiast skupiania się tylko na jednym. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, powinna być jedna mała uwaga: SOAP to protokół, REST to styl architektoniczny, a GraphQL, jak widać z „QL” w nazwie, jest językiem zapytań.
To jednak tylko teoria - czas wskoczyć w praktykę!
Podczas warsztatu przejdziemy przez SOAP, REST i GraphQL osobno. Pokażę Ci, jak sprawnie zarządzać przepływami testów i budować wartościowe asercje. Zrozumiesz również, jak pracować ze zmiennymi (w rzeczywistości nikt nie lubi w pełni zakodowanych danych testowych), pobierać dane, przechowywać i przekazywać je między krokami i testami. Na koniec dowiesz się, jak organizować i utrzymywać testy dla różnych interfejsów API.
Warsztat II
Zróbmy porządne testy jednostkowe - więcej korzyści mniejszym wysiłkiem
Señor Java Developer z wieloletnim doświadczeniem w automatyzacji testowania. Ekspert Java, który nabytymi doświadczeniami lubi dzielić się na konferencjach i szkoleniach.
Czas trwania:
godzina 10:00-15:00
Data: 27.05.2022 r. (online)
Wymagania techniczne:
git, Java, Gradle i ulubione IDE
Technologie
Wszystkie przykłady i ćwiczenia w języku Java z użyciem podstaw Spring
Program szkolenia:
- Po co pisać testy kodu? Poziomy testów i ich granice
- Implementujemy test jednostkowy
- Dlaczego testy jednostkowe mogą nas boleć
- Napiszmy test który jest wygodny i przynosi korzyści
- Piszmy je szybciej - narzędzia, ułatwiacze, przyspieszacze
opis
Komfort pracy jest najważniejszym elementem który wpływa na satysfakcję w projekcie i utrzymanie stałego zespołu rozwijającego produkt dobrej jakości. Z kolei dyskomfort powoduje że szukamy ucieczki. Jak ja to robię że jestem w jednym projekcie przez kilka lat? Testy jednostkowe pisane przez programistów dadzą poczucie bezpieczeństwa i pewności że kolejne funkcjonalności działają jak należy i do tego nie psują wcześniejszych. Testy są równie ważne jak kod samej aplikacji. Testy które przynoszą korzyść wymagają odpowiedniego warsztatu aby budować je płynnie i szybko. Dzięki wskazówkom osób, które widziały oraz tworzyły złe i dobre testy, może być łatwiej. Sam chciałbym na trafić na taką osobę kilka lat wcześniej. Slajdów będzie kilka. Poza tym tylko live coding i Hands-on - uczestnicy sami będą mieli możliwość kodować na przygotowanym projekcie aby poczuć i zrozumieć temat lepiej.
Czego się nauczysz?
- Płynnego pisania skutecznych i łatwych w utrzymaniu testów
- Stosowania najlepszych praktyk, narzędzi i wzorców oraz unikania złych praktyk
- Kryteriów wyboru jaki test jest najbardziej odpowiedni przetestować dany fragment kodu
Warsztat III Stabilizacja testów napisanych w cypress
QA Lead z 10-letnim doświadczeniem w branży. Swoją przygodę zaczął od Testowania i automatyzacji obecnie pomaga innym jako consultant i mentor.
Czas trwania:
godzina 9:00-16:00
Data: 27.05.2022 r. (online)
Wymagania techniczne:
Warsztat jest przeznaczony dla osób które miały już podstawową styczność z cypress.
W ramach warsztatu uczestnicy będą stawiać nowy projekt. Zaleca się aby osoby miały już zainstalowany node.js w wersji co najmniej 12 i cypress w wersji 9.5+
opis
Cypress jako narzędzie z założenia bardzo dobrze radzi sobie z niestabilnymi środowiskami.
Praktycznie każda operacja jest przygotwana by czekać asynchornicnie.
Ale nie zawsze to wystarcza czasem trzeba dobrze zaplanować pewne zmiany w frameworku by nasze testy działały stabilnie.
Program szkolenia:
W ramach warsztatu przyjrzymy się wielu taktykom poświęconym w tym celu:
- Aktywnym czekaniem na requesty
- Zarządzanie customowymi timeoutami
- Zarzadzaniem configem per środowsiko
- Wyborem testów na bazie Tagów
- Oraz lepszym projektowaniem testów
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
***
Wszystkie projekty i publikowane na stronie treści są własnością spółki i podlegają ochronione
zgodnie z przepisami prawa autorskiego. Przywłaszczenie sobie praw autorskich, kopiowanie,
powielanie oraz wykorzystywanie całości lub elementów w celach czerpania korzyści majątkowych
bez zgody autora jest zabronione.